جزئیات خبر


در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت کارگزاری رضوی مطرح شد؛

عرضه بزرگ‌ترین تامین مالی بورس انرژی توسط شرکت کارگزاری رضوی

عرضه بزرگ‌ترین تامین مالی بورس انرژی توسط شرکت کارگزاری رضوی
1397/2/11

شرکت کارگزاری رضوی به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه آستان قدس رضوی، فعالیت خود را سال 1369 در بازار سرمایه آغاز کرد. این شرکت به عنوان یکی از نهادهای فعال در بازار سرمایه موفق شده است در بورس‌های مختلف مجوزهای لازم را اخذ و کارنامه قابل قبولی از عملکرد خود به جا بگذارد. این کارگزاری توانست با قرار گرفتن در مسیر توسعه و پیشرفت، در سال‌های مختلف و در رتبه‌بندی که از سوی سازمان بورس اوراق بهادار اعلام می‌شود، رتبه الف را کسب نماید و در اکثر مواقع بین کارگزاران بزرگ و مطرح بازار سرمایه قرار بگیرد. از آنجا که خدمات اصلی ارائه شده توسط کارگزاران، خرید و فروش سهام و اوراق می‌باشد، لذا مناسب‌ترین و بهترین معیار برای بررسی نحوه عملکرد شرکت کارگزاری رضوی، ارزش معاملات است و سود شرکت کارگزاری نیز درصدی از ارزش معاملاتی است که توسط کارگزاری انجام می‌شود. در گفت و گو با دکتر یوسف پاشانژاد؛ مدیرعامل شرکت کارگزاری رضوی به فعالیت‌ها و اقدامات شاخص این شرکت در بورس‌های انرژی و کالا پرداخته‌ایم.

** در مجموع سال گذشته چه مقدار معامله توسط شرکت کارگزاری رضوی در هر یک از بورس‌های کالا و انرژی صورت گرفته است؟
ارزش معاملات صورت گرفته این شرکت در بورس کالا، 10.364 میلیارد ریال و در بورس انرژی، 4.742 میلیارد ریال بوده است.

** این ارقام در مقایسه با سال 1395 رشد چند درصدی داشته است و مهم ترین دلایل آن به چه مواردی بر می گردد؟
رشد ارزش معاملات بورس انرژی شرکت کارگزاری رضوی در مقایسه با سال 1395، 510 درصد بوده که به انجام معاملات اوراق تامین مالی گروه مپنا به ارزش 4 هزار میلیارد ریال توسط این شرکت برمی‌گردد. همچنین ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته در مقایسه با سال 1395، میزان 16 درصد افزایش داشته که از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به عقد قرارداد با شرکت هلدینگ خلیج فارس به منظور فروش محصولات آن شرکت در بورس کالا و فعالیت گسترده تر در بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد.

** این شرکت طی سال 1396 در هر یک از بورس‌های کالا و انرژی چند مشتری فعال شرکتی داشته است؟
تعداد مشتریان فعال کارگزاری رضوی در بورس کالا، 90 شرکت و در بورس انرژی، 15 شرکت بوده است.


** افزایش مشتریان این شرکت در بورس‌های کالا و انرژی قطعا یکی از استراتژی‌های مهم شرکت به شمار می‌رود، سال گذشته تا چه اندازه در دستیابی به این امر موفق بوده‌اید؟
از آنجا که بورس کالا و انرژی جزء بورس‌های محدود کشور بوده و فعالان در این دو بورس، شرکت‌ها و کارخانجات تولیدی هستند، لذا تعداد فعالان در این بازار مشخص و محدود است. در نتیجه جذب مشتریان بزرگ در این بازار و همکاری با آن‌ها، از نقاط قوت هر کارگزاری محسوب شده که کارگزاری رضوی نیز در این امر موفق ظاهر شده است، به گونه‌ای که این کارگزاری توانسته با شرکت‌های بزرگی مانند هلدینگ خلیج فارس، بازرگانی پتروشیمی، گروه مپنا و... همکاری‌های قابل توجهی انجام دهد و مواد خام مورد نیاز و یا محصولات تولیدی آن‌ها را خرید و فروش کند.

** مهم‌ترین اقدامات یا دستاوردهای شرکت کارگزاری رضوی طی سال 1396 در هر یک از بورس های کالا و انرژی چه بوده است؟
این شرکت سال گذشته دستاوردهای شاخصی را در بورس‌های کالا و انرژی کسب کرده است که عرضه اوراق تامین مالی گروه مپنا در بورس انرژی، عقد قرارداد با هلدینگ خلیج فارس به منظور عرضه محصولات در بورس کالا و همکاری با شرکت بازرگانی پتروشیمی در خصوص خرید و فروش محصولات، از جمله این موارد به شمار می‌رود.

** لطفا اشاره‌ای هم به مشکلات و دغدغه‌های شرکت کارگزاری رضوی در سال 1396 داشته باشید.
سال گذشته علی‌رغم موفقیت‌هایی که برای شرکت کارگزاری رضوی به دنبال داشت، با مشکلاتی همچون محدودیت در ارائه اعتبار به مشتریان، محدودیت در ارائه بسته‌های تشویقی به مشتریان و شرکت‌های طرف قرارداد و نیز محدودیت در جذب نیروی انسانی همراه بوده است.

** مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت ویژه بورس‌های کالا و انرژی طی سال 1397 را بفرمایید.
ادامه همکاری با شرکت‌های طرف قرارداد در سال گذشته و ایجاد تنوع در فعالیت بین بازارهای مختلف بورس کالا از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌رود. ضمن اینکه برنامه‌ریزی شده علاوه بر تمدید مجوز آتی سکه، مشتریان جدید، هم در بخش خرید محصولات و هم در بخش فروش محصولات تولیدی جذب شود.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

 20-97

نظر شما