جزئیات خبر


در گفت ‌و گو با مدیرعامل شرکت کارگزاری رضوی مطرح شد؛

عرضه بزرگترین تامین مالی بورس انرژی توسط کارگزاری رضوی

عرضه بزرگترین تامین مالی بورس انرژی توسط کارگزاری رضوی
1396/9/18

پروژه مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران یا به اختصار گروه مپنا، در راستای تامین سرمایه در گردش و تامین مالی پروژه‌های سیکل ترکیبی خود، تصمیم به انتشار اوراق سلف موازی استاندار در صنعت برق گرفته که این موضوع منجر شد تا در تاریخ 11 آذر ماه سال جاری، بزرگترین تامین مالی سال جاری در بورس انرژی، رقم بخورد. عرضه‌ این اوراق در بازار بورس انرژی، توسط شرکت کارگزاری رضوی انجام شده است که این شرکت توانست، کارنامه منحصر به فردی از خود به جا بگذارد. در گفت و گو با دکتر یوسف پاشانژاد؛ مدیرعامل شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی به این اتفاق مهم، اوراق مذکور و... پرداخته‌ایم.
 
* لطفا درباره این اوراق بفرمایید و این که نحوه عرضه آن چگونه بوده است؟
شرکت مپنا با توجه به عرضه موفق اوراق سلف در سال گذشته، مجددا از این ابزار نوین تامین مالی، استفاده کرده و اوراق سلفی به ارزش 4 هزار میلیارد ریال را در بورس انرژی عرضه کرده است. قیمت پایه برای اوراق مذکور، 2 میلیون و 830 هزار و 140 ریال و حداکثر میزان سفارش برای هر کد، 5 هزار قرارداد تعیین شده بود که قیمت معامله با توجه به استقبال فعالان بازار تا 2 میلیون و 842 هزار ریال افزایش یافت.
 
* میزان استقبال از اوراق مذکور چطور بوده است؟
مدت زمانی که برای عرضه اولیه اوراق در نظر گرفته شده است، 5 روز کاری از تاریخ 11 آذر ماه بود که به دلیل استقبال سرمایه‌گذاران، تمام حجم در نظر گرفته شده در کمتر از 5 دقیقه خریداری شد تا کار در همین روز اول خاتمه پیدا کند.
 
* عملکرد شرکت کارگزاری رضوی را در این بین چطور ارزیابی می کنید؟
شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی در این اتفاق مهم، مسئولیت عرضه اوراق در بورس انرژی را بر عهده داشته که این وظیفه نیز به بهترین شکل ممکن اجرا شد. همچنین شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی به عنوان مشاور پذیرش اوراق بوده که توانست مجوزهای لازم برای عرضه اوراق مذکور را از نهادهای مربوطه کسب کند.
 
* سود این اوراق به چه صورتی بوده است که باعث شده در کمتر از 5 دقیقه تمامی آن خریداری شود؟
با بررسی امیدنامه منتشر شده درباره عرضه اوراق سلف موازی استاندارد، می‌توان دریافت سود اوراق، که سررسید یک ساله نیز دارد، بین 18 تا 19 درصد در سال است که در مقایسه با نرخ سود بانکی، سود مناسب و قابل قبولی است. به عبارتی می‌توان گفت سود این اوراق از 19 درصد بیشتر و از 18 درصد کمتر نخواهد شد که سود قطعی آن بر اساس قیمت برق در زمان سررسید تعیین می‌شود. از سوی دیگر، بازارگردان موظف است با سود 17.5 درصد، اقدام به خرید اوراق در بازار ثانویه کند که این مهم، نشان‌دهنده سود روزشمار 17.5 درصد برای اوراق منتشر شده است. ناگفته نماند سود میان دوره‌ای به اوراق تعلق نمی‌گیرد و دارندگان اوراق می‌توانند اوراق خریداری شده را به قیمت روز در بازار ثانویه به فروش برسانند و در زمان سررسید نیز دارندگان اوراق قادر خواهند بود اقدام به تسویه فیزیکی و یا تسویه نقدی کنند.
 
* به نظر شما استفاده از ابزار نوین مالی جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کرده است؟
متاسفانه استفاده از ابزار نوین مالی برای تامین مالی شرکت‌ها، مقوله‌ای است که هنوز به جایگاه خود در اقتصاد کشور دست نیافته است. در عرضه مذکور، تعداد یک میلیون و 413 هزار قرارداد طی 5 دقیقه در بورس انرژی توسط فعالان بازار خریداری شد تا نشان دهد استفاده از ابزار نوین تامین مالی با استقبال سرمایه‌گذاران مواجه خواهد شد.
 
* لطفا درباره لزوم و اهمیت توسعه استفاده از ابزارهای نوین مالی بفرمایید.
گروه مپنا از پیش‌گامان استفاده از ابزار نوین مالی است که طی سال‌های گذشته نیز نشان داد از روش‌های نوین تامین مالی استقبال خواهد کرد؛ لذا بایستی استفاده از روش‌های مختلف تامین مالی در دستور کار شرکت‌های بزرگ قرار گیرد تا شاهد توسعه هر چه بیشتر بازار سرمایه و تنوع برای استفاده از روش‌های تامین مالی باشیم.
 
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
371-96

نظر شما