جزئیات خبر


قرار گرفتن شرکت کارگزاری رضوی در رتبه الف سازمان بورس

قرار گرفتن شرکت کارگزاری رضوی در رتبه الف سازمان بورس
1396/10/7

مدیر  امور کارگزاری شرکت کارگزاری بورس رضوی از قرار گرفتن این شرکت در رتبه الف سازمان بورس کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، محمود احترامی در نشست تخصصی آشنایی با ساز و کار شرکت‌های کارگزاری بورس که به همت انجمن علمی گروه اقتصاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سالن آمفی‌تئاتر این دانشگاه برگزار شد، گفت: در آخرین رتبه‌بندی اعلام شده از طرف سازمان بورس کشور، شرکت کارگزاری بورس رضوی موفق به کسب رتبه الف شده است.
وی تصریح کرد: شرکت کارگزاری رضوی وابسته به آستان قدس رضوی در حال حاضر در بازار سرمایه در حال فعالیت است و سهامدار اصلی این کارگزاری، سازمان اقتصاد رضوی می‌باشد.
این کارشناس اقتصادی افزود: کارگزاری رضوی در سال 83 ثبت شده و از همان سال فعالیت اقتصادی خود را به صورت رسمی آغاز کرد و بعد از گذشت مدتی توانست مجوز فعالیت‌ در بورس‌های مختلف را نیز کسب کند و اقدام به تاسیس بورس، اوراق بهادار، فرا بورس و صندوق سرمایه‌گذاری نماید.
تحلیل‌گر بازار بورس بیان کرد: این کارگزاری در حال حاضر با حدود هشت شعبه فعال در شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، اردبیل، قم و کیش در حال انجام فعالیت‌های اقتصادی در بازار سرمایه و بورس است.
وی با بیان اینکه تعداد کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه کشور در حال حاضر 107 کارگزاری است، عنوان کرد: خوشبختانه کارگزاری رضوی در آخرین رتبه‌بندی که توسط سازمان بورس کشور اعلام شد، رتبه الف را کسب کرد.
احترامی در توضیح رتبه الف گفت: سازمان بورس، هر ساله کارگزاری‌هایی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند را بر اساس حجم معاملات و کیفیت خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند، در سه گروه الف، ب و ج رتبه‌بندی می‌کند و شرکت کارگزاری رضوی هم در بورس کالا و هم در بورس اوراق، رتبه الف را به خود اختصاص داده است.
وی اضافه کرد: سال 96 اتفاقات خوبی برای کارگزاری رضوی افتاد. در این سال، صندوق سرمایه‌گذاری رضوی به عنوان یکی از سه صندوق هوشمند سال انتخاب شد و در آذر ماه سال جاری نیز صندوق رضوی رتبه دهم را از بین صد صندوق فعال در بازار سرمایه کشور کسب کرد.
دبیر کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود به تعریف بازارهای مالی پرداخت و بیان کرد: بازارهای مالی در دنیا به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از بازار پول و سرمایه و البته در کشورهای توسعه یافته بازار سومی به نام بازار بیمه هم وجود دارد.
وی تصریح کرد: بازار پول، بازاری است که که سررسید قراردادهای موجود در آن کمتر از یک سال باشد و پول و اعضای شبه پول در آن داد و ستد شود. این بازار خاصیت نقد شوندگی بالایی دارد و ریسک آن هم به شدت پایین است.
مدیرامور کارگزاری شرکت کارگزاری رضوی افزود: بازار سرمایه‌، بازاری برای خرید و فروش اوراق مالکیت و اوراق بدهی است. این بازار بین تأمین‌کنندگان سرمایه مثل سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و متقاضیان سرمایه مانند شرکت‌ها، دولت یا اشخاص، کانالی ارتباطی ایجاد می‌کند‌.
وی ابراز کرد: متاسفانه در بازار سرمایه کشور ما خلاءهای بسیاری وجود دارد که دانشجویان رشته‌های اقتصادی و فعالانی که در این زمینه مشغول هستند باید سعی کنند این خلاءها را پر کنند تا بازار سرمایه ما رونق بیشتری پیدا کند‌.
احترامی در ادامه به بررسی شاخص بورس و نوسانات بازار بورس و سرمایه در سال‌های قبل و بعد از انقلاب و همچنین سال‌های بعد از جنگ تحمیلی پرداخت و اظهار کرد: بازار بورس از ابتدای تشکیل در کشور ما تا کنون دچار نوسانات بسیاری
شده است.
گفتنی است؛ نشست تخصصی آشنایی با ساز و کار شرکت‌های کارگزاری بورس به همت انجمن علمی گروه اقتصاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی و با حضور جمعی از دانشجویان رشته اقتصاد در سالن آمفی ‌تئاتر این دانشگاه برگزار شد.

392-96

نظر شما